A Sony éppen csak bejelentette a PS5 Pro verzióját – a vásárlók már most utálják, de miért?
Nincs könnyű éve a Sonynak. A Concord most már 400 millió dolláros bukása mellé, a bejelentett PS5 Pro konzol híre sem aratott osztatlan sikert a rajongók és az esetleges vásárlók körében se. Az ár és a lemezmeghajtó hiánya valóban ekkora gond? Azért ennél kicsit összetettebb a dolog.
Ár, nincs lemezmeghajtó, kevés a játék
A konzolháború régóta tart, teljesen feleslegesen. Az XBOX és PS fanok rendre egymásnak ugranak a neten, de őket egy harmadik oldal tudja csak összehozni, a PC rajongók tábora, így pedig tulajdonképpen nincsen értelmi eszmecsere soha egyik oldal irányából se. A konzolosok kitartanak kedvencük mellett, a PC-sek pedig váltig állítják, hogy nincs értelme konzolt venni, ha van egy bika jó számítógéped, ami mindent is tud.
Mindegyik perifériának megvan a maga előnye. Az XBOX esetében több játékot kapunk, a PS pedig talán erősebb technikai oldalról, a PC pedig multifunkcionális. Tök jó, mindenki használja azt, amit szeretne, felesleges lehurrogni a másikat. Személy szerint nincs konzolom, mert van egy saját kezűleg összerakott okés gépem, és nincs olyan exkluzív játék, ami miatt nekem megérné venni egy konzolt. Egyedül a Bloodborne ilyen, de egy játék miatt nem fogok PS-t venni. Ettől még nem vitatom el a konzoloknak a létjogosultságát.
Na de mi akasztotta ki a vásárlókat már most a PS5 pro esetében? Nézzük az árát, de helyezzük is kontextusba rögtön. A Sony honlapja szerint:
„A PS5 Pro konzol az idei ünnepek alatt lesz elérhető a gyártó által javasolt 699,99 $, 699,99 £, 799,99 € és 119 980 ¥ (adóval együtt) kiskereskedelmi áron”.
Átszámolva akár a dollárt akár az eurós árat, az magyar forintban nagyjából 247000 körül jön ki, árfolyamtól és valutától függően. Ez az ár nem csak nekünk magyaroknak, de nyugati játékosoknak is elég borsos, pláne, ha azt nézzük, mennyibe kerül egy teljesen új AAA videójáték. Ha csak indie játékokat veszünk konzolunkra, akkor is mélyen a pénztárcánkba kell nyúlni és nincs is olyan nagy választék, mint mondjuk PC-n. Az, hogy nincs lemezmeghajtó felvet egy következő fontos kérdést: ha nincs meg fizikailag a játékom vajon örökre megmarad az enyémnek? Ez régi kérdéskör, sokan még a mai napig jobban szeretik fizikailag megvenni a játékokat, pláne olyan kijelentések után, amit anno Philippe Tremblay, a Ubisoft előfizetésekért felelős igazgatója szerint a játékosoknak „kényelmesen” kell érezniük magukat, ha nem birtokolják a játékaikat, hogy az előfizetések beindulhassanak.
Sokan azzal érvelnek, mint a PS4 Pro esetében, hogy mennyivel jobb lett a teljesítménye a konzolnak. A PS5 Pro is bizonyára sokban javít majd az eredeti konfiguráción, de a kérdés továbbra is adott, hogy megéri-e, kell-e. Az ár tényleg borsos, valóban kevesebb az játszható exkluzív cím, de mindenki úgy költi el a pénzét ahogyan szeretné.
Mit kapunk a Sony-tól 700 dollárért. Elvileg „továbbfejlesztett GPU-t kapunk, amely 67%-kal több Compute Unit-ot tartalmaz, mint a jelenlegi PS5 konzol és 28%-kal gyorsabb memóriát. Összességében ez akár 45%-kal gyorsabb renderelést tesz lehetővé a játékmenethez, ami sokkal simábbá teszi az élményt. Emellett Advanced Ray Tracinget is kapsz, ami dinamikusabb fényvisszaverődést és fénytörést biztosít. Ez lehetővé teszi, hogy a sugarak kétszeres, sőt időnként háromszoros sebességgel vetüljenek a jelenlegi PS5 konzolhoz képest.” Akinek fontosak ezek a paraméterek, és kifizetnek ezért ennyit, azok megfogják tenni, és a lényeg, hogy mindenki szabadon eldöntheti, mit csinál a pénzével.
„Ne feledkezzünk meg az AI-Driven Upscalingról sem, amely egy gépi tanuláson alapuló technológiát használ, hogy szuper éles képi tisztaságot biztosítson a rendkívüli mennyiségű részlet hozzáadásával.”
Egyébként a konzol külseje elegáns, semmi drámai túlgondoltság nincs benne.
Végszó
A legegyszerűbb, ha mindenki eldönti magában, megéri-e számára a Pro. Akinek van rá pénze és úgy érzi szüksége van rá vegye meg, aki meg egyébként se nagy konzolos úgy se fogja megvenni, felesleges felháborodni. Az igazi vásárlói visszajelzés mindig pénzben mérhető. Veszik-e majd elegen vagy sem, és ez a szám majd megmutatja érdemes volt-e megcsinálni és piacra dobni.
Nézzetek körül a CodeGuru webshopján azért, hátha van nálunk olyan játék amit konzolon játszanátok.