5+1 videójáték aminek művészi, kézzel rajzolt grafikája van
Ha még mindig tartana a vita arról, hogy a videójátékok művészi termékeknek számítanak-e, akkor szeretném a következő bejegyzéssel alátámasztani azt a nézetet, hogy igen, a videójátékoknak nem csak művészi értéke van, de némelyik igazi művészi mestermunka. 5+1 játékot hoztam nektek, amelyeknek gyönyörű kézzel rajzolt grafikája van.
1. Candle
A Candle az a játék ami egyszerre szép és okos. Oldalnézetes kalandjáték, sok logikai feladvánnyal, a környezet, a színek és formák pedig mind segítenek abban, hogy megoldjuk ezeket a feladatokat. A játék nemzetközileg is elismert, több díjat is nyert, köztük az Indie Prize Europe 2017 "Legjobb művészi dizájn" kategóriában, valamint a Málaga Festival "Legjobb játék" és "Legjobb művészi dizájn" díjait is elnyerte. Mindez nem csoda, hiszen a Teku Studios igazi különlegességet készített. A színpaletta, az egész grafikai design egyedi és szemetgyönyörködtető. Egyszerre kicsit archaikus, törzsi motívumokkal operáló, néhol groteszk vagy éppen furcsán aranyos.
Mindenkinek tudom ajánlani a Candle-t, amit viszonylag gyorsan végig lehet játszani, a logikai feladványok kifejezetten ötletesek, van közöttük könnyű de olyan rész is ami már komolyan megizzasztja az agytekervényeket. Vigyük tovább a fényt!
2. Pentiment
Meg kell valljam, hogy a nyomozós kalandjátékok az egyik kedvenc zsánerem. Point and click mechanika tudom öregs, de működik és sokat lehet rajta azért csavarni. Na egy ilyen játék a Pentiment amit nem akárkik, egész pontosan az Obsidian Enternainment fejlesztett, akiknek olyan játékokat ksözönhetünk mint a Pillars of Eternity vagy a Fallout: New Vegas.
Az Obsidian esetében soha nem gondolta volna senki, hogy egy ilyen kis volumenű, és teljesen más műfajú játék készítésébe fognak. De milyen jól tették! A Pentiment gyönyörű, aki szereti a késő-középkori művészetet – mint jómagam – annak szinte kötelező ez a játék. Ilyen játékokat inkább kisebb stúdióktól szoktunk kapni, viszont öröm látni, hogy a nagyobb cégek is képesek még ilyen magas művészi kvalitású játék készítésére.
A játékban a nyomozás és a narratíva abszolút utal a címre, a Pentiment ugyanis egy olyan réteget jelöl egy képen, ami egy átfestett vagy átrajzolt réteg alatt található. Ha valaki olvasta Indrek Hargla észt író/amatőr történész Melchior a patikárius című sorozatát, akkor egy véleményen lesz velem, hogy a Pentiment olyan, mint egy Melchior történet. Jóféle középkori krimi.
3. Inkulinati
A Pentimenthez nagyon hasonló képi világgal találkozunk az Inkulinati esetében, viszont nagyon más a műfaj. Egyfelől az Inkulinátinak hihetetlen jó humora van, és egyébként egy stratégiai játék rogue-lite elemekkel. Itt is felfedezhetjük a régi kódexművészetek általi ihletettséget, viszont itt sokkal több állattal találkozunk, sőt kifejezetten ők a főszereplők.
Az Inkulinati egyszerre aranyos és vérforralóan nehéz tud lenni. Nagyon sok elem keveredik a játékmenetben, nekem egy ponton a Worms jutott eszembe, még ha mechanikában nem annyira hasonló hozzá, olyan gondolkodásmóddal kell nekiállni. Bárkinek ajánlom aki szereti az ilyen fura kevert zsánerű játékokat, a fekete humort és persze a késő-középkori kódexképművészetet.
4. Cuphead
Ezt a játékot szerintem senkinek nem kell bemutatnom. Bárki, aki nézett valaha régi, nagyon régi rajzfilmeket – 1930-as évek, Betty Boop például – az biztosan értékelni fogja a játék grafikáját. Annyira hangulatos, morbid, vicces és állati nehéz, hogy nem lehet nem szeretni. Ehhez a tökéletességhez jön a zene, ami a képi világgal együtt engem azonnal szerelemre lobbantott.
A játékmenetét tekintve a Cuphead egy jóféle 2D oldalnézetes platformer kalandjáték, ami helyenként komolyan megtudja izzasztani az embert. Kiváló szórakozás, és remek művészeti élmény egyben.
A Hollow Knight szemet gyönyörködtető. Egyedi kézzel rajzolt grafikája nagyban hozzájárult a játék sikeréhez, bár nem szeretném elvenni a játékmenet és a zene érdemeit. A Hollow Knight az a játék, amiben minden összejött. Metroidvania jellegű játékmenet, csodás zene, elképesztő egyedi világ és az ezt kiegészítő csodás grafika. Nincs mit mondanom róla többet. Aki még nem játszott vele, sürgősen pótolja, hiszen egy igazán értékes, de olcsó játékról van szó.
Már csak abban kell reménykedni, hogy talán, végre valahára esetleg idén…megjelenik a Silksong is.
+1Gorogoa
Az Annapurna Interactive nevét a legtöbben szerintem a Stray kapcsán ismerik, viszont a stúdió kiadóként is tevékenykedik, és saját alkotásaikon is tetten érhető sokszor a művészi érzékenység, így nem csoda, ha beálltak a Gorogoa című játék mögé, mint kiadó. A fejlesztőről a Buried Signal-ról nem sokat lehet tudni, de azt tudjuk ki készítette a grafikát. Jason Roberts munkáját dicséri a játék látványvilága, ami elsőre nem tűnik bonyolultnak, vagy nagyon különlegesnek.
Játék közben értjük meg igazán, miért halmozták el díjakkal ezt a játékot. (Winner of Debut Game at the 2018 BAFTA Games Awards, Best Mobile Game, Innovation Award at GDC 2018 Choice Awards) A játékmenet egészen eredeti. A kézzel rajzolt, gazdagon illusztrált paneleket úgy rakhatjuk össze, ahogyan szeretnénk, hogy megoldjuk a rejtvényeket, amelyek aztán életre kelnek.
Ez egy tökéletes mobilos játék, aminek a művészi értéke simán veri néhány nagyobb stúdió kreálmányát. Adjatok neki egy esélyt, telefonra tényleg érdemes leszedni.
Rendkívül várom a Chicken Police folytatását, az Into the Hive tovább görgeti kedvenc kotkodácsaink Sunny és Marty már megkezdett történetét egyenesen a bogarak és rovarok lakta gettóba, amit csak úgy ismer mindenki: The Hive. Azonban az Into the Hive még nem jelent meg, addig viszont kaptunk egy apró, de annál hangulatosabb játékot. A The Wild Gentleman csapata tovább bővíti a The Wilderness univerzumot. Az első játékból megismert Zipp nevezetű mosómedve kávézójának mindennapjaiba nyerünk betekintést, de főleg Zipp az akit igazán megismerünk és általa Clawville-t is.
A tavalyi évben megjelent néhány igen emlékezetes cím, hogy csak a Baldur’s Gate 3-at ne említsük, vagy ott volt a Starfield (vegyes fogadtatással azért) a Diablo IV (ami a D3-hoz hasonlóan majd 5 év múlva lesz kiválóan játszható) és megannyi indie projekt, mint a Shadow Gambit: Cursed Crew, amivel együtt sajnos a MiMiMi Games be is zárta kapuit, bár játékuk talán a legjobbra sikeredett. Nézzük meg, mit várunk 2024-ben?